Co wiedzieć o POChP i raku płuc

Co wiedzieć o POChP i raku płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc, grupa chorób obejmująca rozedmę rozedmową i przewlekłe zapalenie oskrzeli, jest znaczącym czynnikiem ryzyka raka płuc. Dwa warunki utrudniają oddychanie i mogą zmniejszyć jakość życia.

Zgodnie z artykułem przeglądu z 2012 r. Około 1% osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) rozwija raka płuc każdego roku.

Jednak wpływ jednoczesnego raka POChP i płuc na długość życia jest niepewny. Badanie z 2018 r. Z udziałem 110 osób z małym rakiem płuc, z których 57 miało również POChP, wykazało, że oba warunki nie wpłynęło na przeżycie.

Jednak inne badania wykazały, że posiadanie POChP może pogorszyć perspektywę na temat Osoba z rakiem płuc.

Co mówią badanie

Badania konsekwentnie wykazują wyraźny związek między POChP i rakiem płuc. Osoby z POChP częściej rozwijają raka płuc, a osoby z rakiem płuc częściej rozwijają POChP.

Naukowcy nie w pełni rozumieją, dlaczego te dwie choroby mają tak silne skojarzenie, ale uważają, że kilka Czynniki oddziałują na siebie, aby pogłębić ryzyko raka płuc u osób z POChP.

Palenie jest istotnym czynnikiem ryzyka w obu warunkach. Większość osób z POChP paliła w pewnym momencie życia, chociaż kobiety, które nie palą, są bardziej narażeni niż męscy niepalący do opracowania POChP.

Badacze opracowali kilka innych teorii, aby wyjaśnić związek między związek między połączeniem między dwa warunki. Obejmują one:

  • Uszkodzenie płuc związane z POChP: POChP znacznie uszkadza płuca, a szkody stają się coraz gorsze z czasem. Uszkodzenie to może zwiększyć ryzyko raka płuc poprzez zwiększenie prawdopodobieństwa nieprawidłowego wzrostu komórek. Ryzyko raka płuc jest wyższe nawet wśród osób z płucami, które nigdy nie paliły, wskazując na rolę uszkodzenia płuc.
  • Podatność genetyczna: Niektórzy ludzie mogą być bardziej genetycznie podatne na dym papierosowy. Naukowcy zidentyfikowali kilka genów, które mogą zwiększyć ryzyko raka POChP lub płuc u osób, które palą.
  • Zapalenie: Badania łączy przewlekłe zapalenie płuc zarówno z POChP, jak i rakiem płuc. POChP dodatkowo rozpala płuca, potencjalnie podnosząc ryzyko raka. Proces naprawy, w którym wyzwalacze zapalne mogą dodatkowo zwiększyć ryzyko POChP i raka.

Pomimo tego wyraźnego ogniwa, wiele osób z POChP nie jest świadomych zwiększonej podatności na raka płuc.

Badanie z wywiadu z 2019 r. Zbiorowiska z POChP wykazało, że wielu uczestników nie zdawało sobie sprawy, że byli bardziej narażeni na raka. Większość uczestników przypisywała zmiany objawów POChP, zamiast szukać badań nad rakiem płuc. Osoby z POChP powinny zgłaszać wszelkie zmiany w objawach dla swojego lekarza.

Rak płuc jest bardziej leczony we wczesnych stadiach. Nawet osoby z śmiertelnym rakiem mogą żyć dłużej z wczesnym leczeniem. Dlatego brak świadomości linku do raka CONTA może skrócić życie osób z przewlekłymi zaburzeniami oddechowymi. Ponadto objawy POChP mogą zakamakować objawy raka płuc, co utrudnia wczesną diagnozę.

Czynniki ryzyka

Jeden najważniejszy czynnik ryzyka zarówno POChP i płuca Rak pali.

Osoby, które mocno palili przez całe życie, napotykają najwyższe ryzyko. Porzucenie palenia w każdym wieku obniża ryzyko raka, a ryzyko raka nadal spada, o ile dana osoba uniknie papierosów. Nawet osoby, które już mają POChP, mogą przedłużyć swoje życie i poprawić swoją jakość życia, rezygnując z. Osoby z POChP, które mają większe ryzyko raka płuc. Osoby o wyższym wyniku mają znacznie wyższe ryzyko raka płuc – aż trzykrotnie.

Niektóre dodatkowe czynniki ryzyka raka płuc wśród osób z POChP obejmują:

  • Wiek 60 lat
  • Historia narażenia tytoniowego
  • Niski wskaźnik masy ciała (BMI)
  • Palone przez dłuższe niż 60 opakowań, co równa się Do palenia 20 papierosów dziennie przez 1 rok

Osoby, które mają nowe lub pogarszające się objawy oddechowe, mogą być również zagrożone. Osoby z POChP nie powinny zakładać, że kaszel, trudność oddychania, obrzęk, niezwykła plwocina lub podobne objawy są wynikiem POChP. Regularne badania medyczne mogą pomóc osobom z POChP w uzyskaniu szybkiej diagnozy raka płuc.

Wysoka śmiertelność wśród osób, które mają zarówno POChP, jak i raka płuc oznacza, że ​​badania raka są znacznie ważniejsze u osób z POChP niż w tych Bez zaburzenia.

perspektywy

POChP to przewlekła choroba, która z czasem pogarsza się. Ludzie z POChP, którzy nie umierają z powodu innej choroby, zwykle umierają z powodu POChP. Jednak z wczesną diagnozą i odpowiednim leczeniem ludzie mogą żyć przez wiele lat z POChP.

Rak płuc może skrócić życie osoby z POChP i prawie zawsze podważa jakość życia.

Chociaż rak płuc może być śmiertelny, wczesne wykrywanie ratuje życie. Ogólny 5-letni wskaźnik przeżycia raka płuc wynosi 18,6%, ale liczba ta wzrasta do 56%, gdy lekarz wykrywa raka płuc, zanim przeniesie się do innych obszarów ciała.

Dlatego osoba z osobą z POChP może żyć wiele lat, nawet z https://harmoniqhealth.com rakiem płuc, jeśli będą szukać szybkiego leczenia. Ponieważ objawy POChP mogą być trudne do odróżnienia od objawów POChP, ważne jest, aby osoby z chorobami w poszukiwaniu lekarza mogą monitorować swoje objawy i postęp.

H2>

POChP i rak płuc to poważne warunki, które często są śmiertelne. Jednak osoba nigdy nie powinna pozwolić na strach, aby uniemożliwić im poszukiwanie diagnozy i leczenia. Szybkie leczenie zapewni osobom z chorobami większą szansą na dłuższe, zdrowsze życie.

Nawet z terminalną chorobą, odpowiedni plan leczenia może pomóc osobom żyć przez więcej lat z wyższą jakością życia .

  • Rak płuc
  • Palenie/rzucenie palenia

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, badań akademickich instytucje oraz czasopisma medyczne i stowarzyszenia. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents